Menü

Bir Açık Ofis Alanı Avantajınız mı?

Mart 20, 2019 - office space
Bir Açık Ofis Alanı Avantajınız mı?

Ofis alanı ayarları yıllar içinde gelişmiştir. Geçmişte, işletme sahipleri duvarları ve kapıları ayrı ayrı ofislere ayıran daha fazla özel ofise sahipti. Şimdi, birçok işletme sahibi iş arkadaşlarının birbirine yakın olduğu daha açık planları araştırıyor. Ancak, bu tür bir ofis ortamının gerçekten avantajlı olup olmadığı sorusu sıkça sorulur. Aşağıdaki soruları yanıtlayarak, bir açık ofis planının şirketiniz için iyi çalışıp çalışmadığını saptayabilirsiniz.

Bir Açık Ofis Uzay Planı Çalışan Büyüklüğüne Uygun mu?

Açık alan planları belirli çalışan boyutlarıyla çalışacak ancak diğerleri ile çalışmayacaktır. Açık alanlı ticari bir alan kiralamadan önce çalışan boyutunuzun böyle bir ofis kurulumuyla çalışıp çalışmayacağını dikkate almanız gerekir. Sık sık, açık bir alanda bir araya toplanmış çok sayıda çalışanınız olduğunda, dikkat dağıtıcı şeyler çok belirgindir ve iş ürününe yansıtılacaktır.

Şirket Türünüz Açık Ofis Alanı Düzeniyle Kabul Ediyor mu?

Açık bir ofis alanının akıllıca bir seçim olup olmayacağına karar vermede, kuruluşunuzun ne tür bir şirket olduğunu düşünmeniz de çok önemlidir. Çalışanlarınız genellikle telefon görüşmeleri yapıyorsa ve sessiz çalışma süreleri olan bir ofis ortamında bulunmaları gerekiyorsa, açık ofis planı, işverenlerin müşterileri için en iyi iş ürününü üretmek için kaçınabilecekleri bir plandır.

Çalışanlarınız Bu Tür Bir Ortamda En İyi Konsantre Olabilecek ve Çalışabilecek Olabilecek mi?

İşverenlerin en büyük endişelerinden biri, çalışanlarının çalışabileceği ve üretken olabileceği en iyi ortam türünü sunmaktır. Açık olmasına rağmen Ofis alanı Bazen çalışanlar bir ekip olarak daha fazla çalışabilecekleri ve birbirlerinden izole edilemeyecekleri için işverenler tarafından seçilmektedir, bu durum ofis binasının zaten açık bir alan düzeni olarak kurulduğu bir durum olabilir; çalışanlarını bu tür bir ofis planı oluşturmadılar.

Seçeneklerinizi İncelemek

Ticari alan kiralamadan önce, seçenekleri incelemeniz gerekir. Bir açık ofis planının çalışanlarınız için uygun olup olmadığını belirleyin ve ofis kiralamasında neyin uygun olduğunu görün. Bir kontratı imzalamadan önce seçenekleri incelemek son derece önemlidir, çünkü bir ofisi bir açık alan kat planı ile kiralamaya karar verirseniz ve daha sonra bunun akıllıca bir hareket olmadığına karar verirseniz, bu tür bir ofis ortamına sıkı sıkıya bağlı kaldığınızdan emin olabilirsiniz. kiralama süreniz sona erene kadar. Ofis mekanı seçeneklerinizi en baştan düşünmeniz, doğru tipte bir kat planı seçmenize ve şirketinize ve çalışanlarınıza uygun bir ofis kiralamanıza yardımcı olacaktır.

Ofis alanı planlarını açmanın avantajları ve dezavantajları vardır ve ofis çalışanları ve şirketleri / şirketleri için uygun olan bir ofis alanı ayarı bulmak işverenlere aittir.