Menü

Ofis Alanınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Mart 20, 2019 - office space
Ofis Alanınızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Uyanma saatlerimizin çoğunu ofiste işte geçiriyoruz. Bu yüzden kendimizi çevrelediğimiz çevre, ne kadar üretken olduğumuz ve günlük işlerimizde ne kadar yaratıcı olabileceğimiz konusunda büyük rol oynuyor. Bu nedenle, yalnızca en iyi kalitede iş üretilmesini sağlamak için ofis alanımızı en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor.

Ofis alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın 5 basit yolu:

1. Doğal Işık

Ofisteki verimliliğinizi azaltmak için yapay ışıktan daha kötü bir şey yoktur. Doğal güneş ışığının ofis çalışanları üzerindeki etkilerini inceleyen çok sayıda çalışma var ve en üstte doğal aydınlatma ortaya çıktı. Doğal ışık yalnızca günlük işlerinizde daha üretken olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, sağlığınız üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Eğer mevcut güneş alanınızdaki doğal güneş ışığı bir seçenek değilse, o zaman doğal ışığı taklit eden ve vücudunuzu doğal güneş ışığı altında olduğunuzu düşünmek için kandıran ışık sağlayan akıllı aydınlatma çözümlerini tercih edin.

2. Hava Kalitesini Artırın

Birçok insan, etrafını saran havanın kalitesinin genel üretkenlik ve yaratıcılıklarını etkileyebileceğinin farkında değildir.

Ofis alanınıza basitçe birkaç bitki eklemek, dünyayı hava kalitesiyle fark yaratabilir. Bitkiler havadan fazla karbondioksiti uzaklaştırır ve havaya taze bir oksijen patlaması sağlar. Bitkiler ayrıca havadan zararlı toksinleri kaldırarak filtre görevi görür. Bitkiler ayrıca ofis çalışanları için genel sağlığı iyileştirdiği ve hem yaratıcılığı hem de verimliliği arttırdığı kanıtlanmıştır.

3. Minimalizm

Bazen elde edebilmek için minimal olmanız gerekir. Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirgemek için ofis içindeki ve çalışma alanınızdaki gereksiz şeyleri kaldırın. Çok kolay bir şeyle dikkatinizin dağılmamasını sağlamak için masanızın üzerinde minimum tutun. Daha az dikkat dağıtıcı, verimlilik artışı ve günün sonunda daha iyi çalışmalara yol açar.

4. İç Tasarım

Çalıştığınız ortam size ilham vermeli ve yaratıcılığınızı azaltmamalı. Ofis alanınızın tasarımının, işinizin neler yaptığını ve iletmek istediğiniz mesaj ve kültürü yansıtması önemlidir. Tasarım, duvarları boyamak ve bir veya iki sanat eserini asmaktan çok öteye gider. Mobilyaların yerleştirilmesi, insanların mekan içinde nasıl hareket ettikleri ve kişisel çalışma alanlarında ne kadar rahat hissettikleri ile ilgili.

Ofis alanını, çalışmak ve iyi iş üretmek isteyen personele ilham veren öğelerle doldurun. Yalnızca yaratıcı ajansların yaratıcı çalışma alanlarına sahip olması gerektiği yanılgısı oldukça yaygındır. Sırf bütün gün sayılarla çalışmak, yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş bir ofise sahip olamayacağınız anlamına gelmez.

5. Bir Boşluk Yaratın ve Kullanın!

En büyük verimlilik katili, ekranınızdan yeterince ara almamak veya masanızda öğle yemeği yemek değildir. Bir boşluk yarat Çalışma alanınızdan uzakta, 5 dakikalık hızlı bir nefes almak için gidip öğle tatilinde. Bu, çalışmalarınızı yanınıza almamanızı ve beyninizi yenilemek ve yeniden canlandırmak için bir mola vermenizi sağlayacaktır. Bunun verimliliğiniz üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve sizi hareket etmeye ve kaslarınızı germeye zorlar.