Menü

Tersyüz: Psikolojide Bir Ders

Mart 20, 2019 - Ofis Psikolojisi
Tersyüz: Psikolojide Bir Ders

Animasyon, Inside Out bize Psikoloji 101'deki üniversite profesörümüz tarafından gösterilmiş olsaydı, belki de beynin içsel çalışmalarının sadece onu görmek yerine animasyonlu (pun amaçlı) bir resmi olmasına rağmen daha güçlü bir kavrayışa sahip olacaktım. vizyon, zevkler, hafıza vb. bölümleri olan beyaz bir kütle.

2015 Pixar filmi, evrensel neşe, hüzün, iğrenme, korku ve öfke duygularına hayat vererek ve başka bir yere, ama beynine yerleştirerek cesaret verici bir adım atıyor. Pixar'ın hayvanları, oyuncakları ve makineleri her zamanki gibi kişiselleştirmesi oldukça riskli bir hareket. Ancak, yurtiçindeki gişede 90.4 milyon dolar kazandığı ve global satışta 132 milyon dolar olduğu kanıtlandığı gibi iyi hesaplanmış bir hamle oldu. Yeni bir ev ve okulda uyum sağlamaya çalışan ana insan karakteri olan 11 yaşındaki bir kız çocuğu ve bu değişimde bu kadar büyük bir rol oynadığı duyguları ile birlikte, bir başka çağa ait aile filmi ve ders aldık. psikolojide.

Aklın çalışma şekli bu filmde akıllıca tasarlandı. Riley'nin kafasına bir bakalım. Böylece, Sevinç, Hüzün, Korku, İğrenme ve Öfke gibi beş duyguya sahibiz. Riley'nin ne gibi bir teşvik sunulduğuna dair verdiği yanıtlara karar verme konusunda üstünlükleri olan Genel Merkezde kalıyorlar (örneğin: Babam Riley brokolisini besliyor, İğrenme yucky'ye karar veriyor, bu yüzden Riley yemek yemeyi reddediyor). Her deneyim, rengi Riley'nin hissettirdiği hissine bağlı olarak, bir hatıra topuyla korunur; sevinç için altın, üzüntü için mavi, iğrenme için yeşil, korku için gri ve öfke için kırmızı. Bu toplar Karargah dışında uzun süreli hafızaya bırakılmaktadır. Sonra beş temel anımız var. En önemliler onlar çünkü Riley'nin kişiliğini temsil eden adaları güçlendiriyorlar; Goofball Adası, Hokey Adası, Dostluk Adası, Dürüstlük Adası ve Aile Adası. Tüm temel anılar sevinç rengine aittir, Sadness onu ve Joy'u Riley'nin beyninin daha derinlerine sokan bir kazada ona dokunana kadar. Sevinç ve Hüzün, trek'i merkeze geri götürürken, bize laymen'in karikatüründe belirlenmiş bazı psikolojik ve sinirbilimsel terimler veren maceralarla karşılaştılar.

Beş temel hatıranın tümü, Joy ve Sadness ile birlikte karargahtan çekildiğinde, Riley'nin kişilik adalarının tümü çalışmayı bıraktı. Buradan Riley'nin Korku, İğrenç ve Öfke ile yeni ortamlarında en iyi şekilde nasıl karşılık verecekleri konusunda Joy'a yol göstermeden mücadele etmeleri konusunda isyankar olduklarını görebiliriz. Riley'nin uyuşukluk benzeri tepkileri, bize depresyon denilen küçük bir şey olduğunda beyinde neler olup bittiğine dair bir fikir verdi.

Filmin, duyguları ve beynin süreçlerini canlandırmakla nasıl basitleştirmeye çalıştığı ilginç. Uzun süreli hafıza sonsuz bir koridor ve raf sürüsüdür. Zihinsel çalışanlar çöplükte telefon numaraları, başkanların isimleri ve yıllarca süren piyano dersleri gibi gereksiz anılar atıyorlar. Arsada, düşünce treni ve rüya yapımları gibi şeyleri kelimenin tam anlamıyla götürmeye çalıştıkları zamanlar vardı. Bu, genç izleyiciler için yanıltıcı bir kavram gibi görünebilir, ancak teknik terimlerle onları sıkılmaktan daha iyidir.

Duygulardan çok, birçok küçük çocuğun ilgisini çekebilecek Riley kendisi var. Uygun müzikal diziliminin yardımıyla film, yaşamda üzüntünün kaçınılmaz olduğunu ve mutlu olmanın ne demek olduğunu daha iyi anlamak için kabul etmemiz, hatta kucaklamamız gerektiğini anlamanızı sağlar.

Şimdi, bu sadece psikolojide bir ders değil, aynı zamanda yaşamda bir ders.