Menü

Bilgisayar Yazılımı, Uygulama Yazılımı ve Sistem Yazılımı Nedir?

Mart 24, 2019 - Ofis yazılımları
Bilgisayar Yazılımı, Uygulama Yazılımı ve Sistem Yazılımı Nedir?

Bir bilgisayarın yazılımı, bir bilgisayara ne yapılacağı ve nasıl çalıştırılacağı hakkında talimatlar veren bir program (veya bir grup program) anlamına gelir. Yazılım programları bir ana görev veya birden fazla ana görev sağlayabilir.

Örnek olarak, dijital fotoğrafları düzenlemek için tasarlanan bir program tek bir önemli işe sahiptir (yani fotoğrafların düzenlenmesine izin vermek için) – doğal olarak sayısız alt işleme sahiptir (örneğin kırmızı göz giderme, renk düzeltme özellikleri, yeniden boyutlandırma ve kırpma / kesme bir şekil).

Öte yandan, bir bilgisayarın işletim sistemi (temel olarak tüm bilgisayarı idare eden ve çalıştıran karmaşık bir yazılım parçası) birçok temel görevi yerine getirecektir – örneğin girdi ve çıktıları ele almak (örneğin bir anahtar kelime ile yazarak veya ses gelmesi hoparlörler dışında), bellek ayırma, bilgisayarın donanım bileşenlerini yönetme (bunlar bir bilgisayarı destekleyen elektrik bileşenleridir) ve çok daha fazlası.

Yazılım, kabaca iki gruba ayrılabilir: Uygulama yazılımı ve sistem yazılımı. Temel olarak, yalnızca bir ana görevi kolaylaştıran yazılım (örneğin yukarıdaki örnekte olduğu gibi fotoğraf düzenleme yazılımı) uygulama yazılımı olarak sayılır. Bu, bir işletim sistemi gibi tüm sistemi çalıştırmaya yardımcı olan karmaşık, çok görevli programları ifade eden sistem yazılımıyla karşılaştırılır.

Bu iki ana yazılım grubu aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır:

Uygulama yazılımı

Bu, işletim sistemine kurulu bir yazılımdır (daha fazla bilgi için aşağıdaki “Sistem Yazılımı” bölümüne bakın). Yukarıda bahsedildiği gibi, bu tür bir yazılım yalnızca bir ana görevi yerine getirme eğilimindedir. Uygulama yazılımının başka bir örneği bir web sitesi tarayıcısı olabilir: bu, şu anda bu makaleyi görüntülemek için kullandığınız programdır. Bir tarayıcıya örnekler arasında Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefox yer almaktadır. Kısacası, temel görevi / işlevi internette gezinmek için sizi kolaylaştırmaktır.

Diğer uygulama yazılımı türleri şunlardır:

Sistem yazılımı

Bu tür bir yazılım, herhangi bir bilgisayar sisteminin özü olarak oldukça açık bir şekilde tanımlanmaktadır. Sistem yazılımı olmadan, bir bilgisayar gerçekten çalışamadı. Kısacası, bir bilgisayar sisteminin her yönünü yönetir – donanımın yazılımla etkileşime girmesinden ('sürücüler'), kullanıcıya sistemle etkileşime girmesi için bir arayüz ve platform sağlamaya ('işletim sistemi'). işletim sistemi – veya 'OS' – bilgisayarınız açıldıktan sonra yüklenen yazılımdır. Tüm uygulama yazılımının kurulu olduğu yer. Bir işletim sistemi örnekleri arasında Microsoft Windows (XP, Vista, 7 vb.), Linux (Ubuntu, CentOS) ve Apple Mac OS X bulunmaktadır.

Diğer sistem yazılımı türleri şunlardır: aygıt sürücüleri (bunlar donanım bileşenlerinin yazılım ve bilgisayar sistemiyle doğru çalışmasını sağlar) ve araçlar (bunlara ayrıca 'yardımcı araçlar' da denir ve bunlar bilgisayarın farklı bölümlerini (Görev Yöneticisi ve Windows İşletim Sistemlerinde Disk Birleştirme gibi) izlemenize, korumanıza, kontrol etmenize ve analiz etmenize yardımcı olur).