Menü

Kar Amacı Gütmeyen Yazılımlar için Ücretsiz Uygulamalar ve Yazılımlar

Mart 25, 2019 - Ofis yazılımları
Kar Amacı Gütmeyen Yazılımlar için Ücretsiz Uygulamalar ve Yazılımlar

Ulusal Gün Takvimi'ne göre, Şubat ayı Özgür ve Açık Kaynak Yazılım (FOSS) Ay. Açık kaynaklı (OS) yazılım, kar amacı gütmeyen bir kuruluşta olduğu gibi teknolojiye ihtiyaç duyan kar amacı gütmeyen kuruluşlar için harika bir kaynak olabilir, ancak pahalı çözümler için ödeme yapacak daha az kaynağa sahiptir.

Peki, açık kaynaklı yazılım nedir? Muhtemelen zaten farkında olmadan en popüler açık kaynak paketlerinden bazılarını kullanıyorsunuz.

Bunların hepsi açık kaynaklı yazılımdır. İşletim sistemi yazılımı geliştiricileri (telif hakkı sahipleri) kaynak kodunu görüntülemek veya düzenlemek için herkes tarafından kullanılabilir duruma getirir. Yazılım veya uygulama aynı zamanda herkesin kullanması, kopyalaması veya vermesi için ücretsizdir. İşletim sistemi yazılımı genellikle halka açık bir işbirliği içinde geliştirilir. Örneğin, tarayıcının Yardım menüsünde Firefox Hakkında'yı tıklarsanız, Firefox internet tarayıcısının “Web’i herkese açık ve herkese açık tutmak için çalışan global bir topluluk olan Mozilla tarafından tasarlandığını” göreceksiniz.

Yazılım yaratmanın bu yolunun ardındaki fikir, kâr amacı gütmeyen bir iş için çalışan ve iş dünyasının kendisi için çalışan programcıların, yazılımı en yüksek kaliteye getirmeye ek olarak veya bunun yerine mülkiyeti ve karlarını korumaya odaklandıkları teorisidir. olabilir. OS savunucuları, koddaki sorunları bulmak ve ortadan kaldırmak için akranlarına güvenen daha büyük bir programcı grubunun herkes için daha kullanışlı ve daha kaliteli bir ürün yaratacağına inanıyor.

Açık kaynaklı yazılımın en büyük avantajı elbette ücretsiz olmasıdır. Kodun halka açık olması, yüzlerce hatta binlerce programcının ve kullanıcının en sonunda kullandığınız uygulamayı test edebilir, değerlendirebilir, hata ayıklayabilir ve geliştirebilir. Sıfır dolar fiyat etiketine ek olarak, açık kaynaklı savunucuların açık kaynaklı yazılımın yararları için verdikleri en önemli 5 neden:

Ancak olumsuz taraflar var. Benim deneyimlerime göre en yaygın olanı, muhtemelen kullanıcıların arayabileceği bir yardım masası ya da teknik destek telefon numarası olmamasıdır. Bir işletim sistemi yazılım sisteminin yardım masası, programcıların ve test kullanıcılarının kodu indirdikleri ve buldukları hataları tartıştıkları aynı blog veya web sitesi olabilir.

Aşağıda, kar amacı gütmeyen birçok kuruluşun faydalı bulacağı bazı işletim sistemi uygulamaları ve yazılımlarının bir listesi bulunmaktadır. Hepsi yaygın olarak kullanılan, ödüllü paketlerdir. Sadece unutmayın, bu onların kar amacı gütmeyen kuruluşunuz için otomatik olarak doğru oldukları anlamına gelmez. Personelinizde kimlerin (ister ofis içinde ister danışmanlar olsun) olacağını düşünün

Ayrıca, bu yazılımın kuruluşunuzdaki diğer yazılımlarla “konuşması” gerekip gerekmediğini de göz önünde bulundurun. Paketler uyumlu olacak mı? Yeni pakete dönüştürülmesi gereken mevcut verileriniz varsa, bunu kim yapacak?

Şimdi sizi riskler konusunda uyardık, en sevdiğimiz açık kaynaklı yazılım paketleri:

Kâr amacı gütmeyen en büyük ihtiyaçlardan biri, kuruluşun bağışçıları, potansiyel müşterileri, gönüllüleri ve diğer seçmenleri ve ayrıca seçmenlerle iletişimi takip etmesini sağlayan kurucu bir ilişki yönetimi (CRM) sistemidir. İşte kar amacı gütmeden yeni bir CRM vakti geldiğinde araştırmanız gereken ücretsiz ve açık kaynaklı CRM'ler.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, birçok kar amacı gütmeyen ve hayır kurumu açık kaynaklı yazılım hareketini teşvik eder. İşte en büyük ve en uzun ömürlü olanlardan birkaçı:

“Açık kaynak” etiketinin, Netscape web tarayıcısı kaynak kodunun yayınlanmasının açıklanmasından kısa bir süre sonra 1998'de düzenlenen bir strateji oturumunda oluşturulduğu söylenir. O zamandan bu yana neredeyse 20 yıl içinde, Özgür ve Açık Kaynaklı Yazılım pazarı ve ürünleri olgunlaştı. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, verimlilik, kurucu yönetim ve diğer önemli görevler için kullanılabilen yüksek kaliteli, ücretsiz * yazılımlardan yararlanabilir.

* Unutmayın, tüm özgür yazılımların kullanımı ücretsiz veya güvenli değildir.