Menü

Microsoft Access 2013 ve Access 365 Hakkında Her Şey

Mart 25, 2019 - Ofis yazılımları
Microsoft Access 2013 ve Access 365 Hakkında Her Şey

Microsoft Access 2013, 1992’de Access 1.1’den günümüze kadar ilerlemiş olan bir yazılımdır.

Office Professional 2013 Yazılımı (Word, Excel, PowerPoint, Outlook ve Access'i içerir), Access 2013'ü her zamanki gibi yüklemenizi ve çalıştırmanızı sağlar.

Office 365 sürümü, aylık abonelikle ödenir ve Office 2013'e Web hizmetleri sağlar. Office Professional 2013 yazılımını, Access 365 ve Access 2013'ü içerir.

Access 365'te “Access” adıyla, Access 2013 veya Access'in önceki sürümleriyle hiçbir ilgisi yoktur.

Access 365'in konusu nedir?

Access 365, SharePoint 2013'te çalışan web uygulamaları oluşturmak için bir araçtır. Eski .ACCDB formatı terk edilmiştir. Yeni uygulamalar Access 365 modelini kullanmalı veya Access 2010'a sadık kalmalıdır.

Access 365, HTML5, CSS ve JavaScript standart web teknolojilerini basitleştirilmiş bir web geliştirme ortamında kullanarak küçük uygulamaların hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. En büyük özelliklerden biri, Access Services'in artık verileri Microsoft SQL Server veya SQL Azure veritabanına depolayabilmesidir.

SQL Server kullanımı, önceki Access veritabanlarının 2 Gigabyte boyut sınırlamasının üstesinden gelir. SQL Server ayrıca, herhangi bir stratejik şirket iş sistemi için gerekli tüm güvenliği ve özellikleri sağlar.

Peki ya Access 2013?

Access 2013 masaüstü sürümü önceki sürümlerden çok farklı – hala Ön Uç ve Arka Uç veritabanı modelini ve Uygulamalar için Visual Basic'i (VBA) destekliyor.

Ancak Access 2013 artık desteklememektedir:

Office için Uygulamalar

Access 365'in yeni bir özelliği var – Office için Uygulamalar. Bu teknoloji, Office'in Bulut'ta veya Web'de bir hizmet olarak kullanılmasını sağlar. Web sayfası bir Office uygulamasında (Excel, Word, Outlook, PowerPoint veya Project) barındırılabilir.

Bir uygulama genellikle kullanılmak üzere Office Mağazasına yayınlanır.

Office için JavaScript API

Access 365, Microsoft Office belgelerine programlı erişim sağlayan yeni bir JavaScript API'sine sahiptir. API, uygulamaya özel veri türleri, nesneler, işlevler ve olaylar içerir.

JavaScript API, HTML'deki kaba JavaScript tasarım yetenekleri konusunda büyük bir gelişmedir.

SharePoint uygulamaları

Access 365, SharePoint'in bir uygulamanın Ön Uçunu barındırması ve Web'de SQL Server'ın veri yönetimi özelliklerine sahip olması için basit bir yol sağlar. Bu web gelişimini kolaylaştırır.

Visual Basic for Applications (VBA) kodunun SharePoint Access uygulamalarıyla uyumlu olmadığını unutmayın.

Access 365 Makro Düzenleyicisi

Şablonlar, sofistike görünümlü uygulamalar oluşturmak için ve koda ihtiyaç duymadan kullanılabilir. Ancak, iş kuralları ve veri manipülasyonu yeni bir makro dili ile uygulanabilir. Makrolar VBA'nın gücüne sahip değildir, ancak basit mantık için yeterlidir.

Microsoft'un Stratejik Yönü

Microsoft Access hiçbir zaman kurumsal şirket veritabanları için tasarlanmamıştır. Birçok şirket Access veritabanı yazılımını çekirdek yönetim sistemlerine dönüştürdü. Ancak ağ trafiği, en yüksek yükler, güvenilirlik, geri alma kurtarma, güvenlik vb. Kısıtlamalarıyla bu sistemler genellikle bir tuğla duvara çarptı.

Access 365'in şimdi izlediği yön, Microsoft Access'in orijinal amacına geri dönüyor. Yani, küçük İşletme Hattı (LOB) uygulamaları için hızlı bir geliştirme ortamı sağlamak.

VBA ile Microsoft Access yolun sonunda. Kritik yönetim sistemleri için en iyi geliştirme platformu, SQL Server içeren Visual Basic.Net'tir.