Menü

Ofis Otomasyonu – Trafik Sıkışıklığının Sonu?

Mart 23, 2019 - Ofis yazılımları
Ofis Otomasyonu – Trafik Sıkışıklığının Sonu?

Ofis Otomasyonu Nedir?

Ofis otomasyonu, 80'li yılların başlarında, çoğunlukla kişisel bilgisayarın ofis ortamına girmesi nedeniyle büyük bir konuydu. O zamandan beri ofis otomasyonu temel olarak elektronik verilerin yaratılması, toplanması, saklanması, manipülasyonu ve paylaşımı anlamına geliyordu. Bunu başarmak için tipik bir ofis kullanıcı iş istasyonlarından, Yerel Alan Ağlarından (LAN'lar), sunuculardan ve toplu depolardan, bu sistemleri hayata geçirmek için uygun yazılım araçlarından oluşacaktır.

Ofis otomasyonu için kullanılan araç ve teknolojilerin listesi kapsamlıdır. Yine de hatırlanması gereken şey, kağıdın dijitalle değiştirilebilmesi, mümkün olduğunda gerçek otomasyonun gerçekleşmesi için hayati önem taşıyor. Verilerinizin basılı kopyaları bazen yararlı olabilir, bu nedenle tarayıcıların ve yazıcıların sisteme sığdığı yer burasıdır. Eski kağıt dünyası ile yeni dijital otomatik dünya arasındaki arayüz.

Tarayıcılar kağıt belgelerinizi dijitale dönüştürmek için ve yazıcılar onları geri dönüştürmek için kullanılır. İkisi arasında dijital formdaki belgeler ışık hızında saklanabilir, değiştirilebilir ve aktarılabilir.

Modern Gündelik Ofis Otomasyonu

Ofis otomasyonu 80'lerden bu yana oldukça fazla ilerleme kaydetti, ancak sahip olabileceği kadar değil.

Otomasyonu geri tutan şey, eski şirketleri söküp yenilerini tanıtmak için büyük şirketlere uzun zaman ve masraf harcadığıdır. Yani gerçekten yapmak zorunda kalana kadar, sık sık yapmazlar. Modern ofis otomasyonu kavramı eskisi gibi aynıdır ancak teknoloji önemli ölçüde ilerlemiştir. Daha hızlı iş istasyonları, artık mevcut olan devasa depolama ve süper hızlı ağlar sayesinde daha fazla veriyi daha hızlı yönetebilir ve kullanıcının daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Modern bir ağın avantajlarından bazıları, veri yığınlarının merkezi olarak depolanması, otomatik yedekleme, kolay paylaşım ve gelişmiş veri güvenliğidir. Ofis otomasyon yazılımındaki gelişmeler, daha fazla e-posta ve İntranet'ten bahsetmek yerine, video konferans ve Internet Protokolü (VoIP) üzerinden sesli konuşma gibi olanaklara da izin vermektedir.

Karmaşık verileri depolamak ve işlemek için sıklıkla kullanılan veritabanlarını ve elektronik tabloları kullanılıyor. Veritabanları ve elektronik tablolar ofis otomasyonunda devrim yarattı, saatler veya günler süren ve saniyeler içinde gerçekleştirilen görevleri otomatikleştirdi.

Gelecek İçin Ofis Otomasyonu

Her ne kadar SMS ve sosyal ağ gibi teknolojiler artık en yeni teknolojiye sahip olmasalar da, henüz bir iş / çalışan iletişimi aracı olarak kullanılmadılar. Bu, hiçbir işletmenin onları kullanmadığını söylemek değil, birçoğunun kullandığı, ancak büyük çoğunluğun kullanmadığı anlamına gelmiyor. Tarayıcı tabanlı uygulamalar, geniş alanlı kablosuz ağlar ve bulut bilişim gibi daha az bilinen diğer teknolojiler, kısa süre önce modern işletmeleri vurmaya yöneliktir, ancak yine de pek çok şirket bunları henüz benimsemedi.

Peki geleceğin ofisi neye benziyor? Peki, sosyal ağ, web uygulamaları, bulut bilişim ve büyük ölçekli kablosuz ağlar eklersek, bu bizi gelecekteki ofis otomasyonuna yönlendirecek.

Ancak, geleceğe, çalışanların evden çalıştığı sanal ofislere doğru bakmamız gerektiğini düşünüyorum ve ofis belki de bazı sunucular ve ağ bağlantıları dışında artık fiziksel bir yer değil. Mesele şu ki, oraya daha fazla gitmek zorunda kalmayacaksın. Sanal ofislerin gelecekteki işletmeleri ne kadar tasarruf edeceğini düşünün, tüm ofisi ve bulunduğu binanın yerini alan bir grup sunucu ve ağ bağlantısı ile alan ve diğer kaynakların bir kısmını kaplayan ağ bağlantılarını değiştirin.

Her gün trafiğe oturmuş saatler geçiren bir ofis çalışanıysanız, evden çalışmak heyecan verici bir olasılık gibi görünebilir ve haklı olarak. Sanal ofisler gerçekten işe başlamadan önce, hem işletmeler hem de çalışanları için büyük bir iş zihniyet değişiminin gerçekleşmesi gerekmesine rağmen. Sanal ofisler için teknoloji zaten var ve kendi evlerinden çalışan iki veya üç kişiden oluşan ve oyunun önünde bulunan küçük işletmeler.

Ne yazık ki, sanal ofislerin (ofis otomasyonunda en üst düzey) büyük işletmelerde yaygın bir gerçeklik haline gelmesi yıllar olacak.