Menü

Shareware Programları – Bilmeniz Gerekenler

Mart 24, 2019 - Ofis yazılımları
Shareware Programları – Bilmeniz Gerekenler

Shareware veya Shareware Programı, sınırlı bir süre için veya sınırlı özelliklere sahip ücretsiz olarak sunulan yazılımı ifade eder. Web’de ücretsiz deneme amacıyla sunulan yazılım yüklemelerini görmüş olabilirsiniz. Yeni bir programı test etmek veya mevcut yazılımınızın yükseltilmiş bir sürümünü satın alırsanız ne gibi yeni özellikler alacağınızı görmek için harika bir yoldur. Shareware, bir şey satın almaya karar vermeden önce bu yeni özellikleri oynamanızı ve deneyimlemenizi sağlar.

Neden Shareware Programları Ücretsizdir?

Söylemeye gerek yok, ücretsiz bir yazılım programı sunmanın ardındaki fikir, kullanıcının tamamen çalışabilir bir ürün satın almadan önce programı denemesini sağlamaktır. Yazılım şirketleri, kullanıcıların ürünlerini önemli bir süre kullanabilme kabiliyetine sahip olduklarında, kullanmaya alışacaklarını ve alındıklarında bir ayrılık endişesi yaşayacaklarını anlarlar. Bu nedenle, satın almak için bazı dolarları (veya kredi kartı numaralarını) düşürmeye daha isteklidirler. Daha önce bir otelde yüksek çözünürlüklü TV izlediniz ve daha sonra eski grenli televizyonunuza geldiniz mi? Kristal netliğini tecrübe ettikten sonra HD'yi tekrar istememek çok zor. Shareware şirketleri, eski tıknaz yazılımınıza geri döndüğünüzde aynı gerçeği yakalamanızı umar.

Güvenli mi?

Shareware saygın bir şirketten indirdiğiniz sürece oldukça güvenlidir. Birçok saygın şirket, en son güncellenmiş yazılımlarının yazılımını sunar. Herhangi bir şey indirmeden, bir shareware veya başka bir şey indirmeden önce bilgisayarınızda bir anti-virüs yazılımı olduğundan emin olun.

Catch Nedir?

Yazılım sağlayıcısının belirttiği sınırlamalar dışında başka hiçbir şey, yakalama, dürüstlük yoktur. Örneğin, en son Microsoft Office yazılımının deneme sürümünü indirirseniz, 30 gün boyunca işe yarayabilir, programları kullanmaya devam etmeden önce tam sürüme yükseltmenizi isteyecektir. Shareware indirilirken kredi kartı bilgileriniz istenirse, büyük olasılıkla bir deneme süresinden sonra kullanım için bir ücret alacağınızı unutmayın. İyi baskıyı okuyun, “Şartlar ve Koşullar” ile körlemeyin!

Shareware Nasıl Freeware Farklı mı?

Basitçe söylemek gerekirse, shareware programları “sınırlamalarla” ücretsiz olarak gelir, yani daha sonra almaya karar vereceksiniz. Sadece ücretsiz yazılım gerçekten kalıcıdır. Daha sonra ücretsiz bir indirme ile yükseltme yapmanız istenmeyecek. Genel bir kural olarak, bir Best Buy veya Ofis Deposunda veya başka bir yerde gerçek parayla satıldığını düşündüğünüz herhangi bir program bunu düşünmeye gelir, Web'de ücretsiz olarak bulamazsınız. Mağazalarda yazılım satmak, aynı zamanda Web’de ücretsiz olarak sunmak dünyanın en kötü iş planı olacaktır!