Menü

Uzak Masaüstü Servisi – Avantajlar, Dezavantajlar ve İzleme

Mart 26, 2019 - Ofis yazılımları
Uzak Masaüstü Servisi – Avantajlar, Dezavantajlar ve İzleme

Uzak masaüstü servisi, bir bilgisayara oturmanıza ve uzak bir bilgisayara (ana bilgisayara) farklı bir konumda bağlanmanıza olanak sağlayan bir teknolojidir. Başka bir deyişle, ofis bilgisayarınıza ev masaüstünüzden erişebilir ve tüm dosyalarınızı, uygulamalarınızı ve ağ kaynaklarınızı tam olarak ofis bilgisayarınızda çalışırken kullanabilirsiniz. Ofis bilgisayarınızı çalışır durumda çalışan programlarla açık bırakmanız gerekir ve eve döndüğünüzde, aynı bilgisayarınızda çalışan çalışma bilgisayarınızın masaüstünü ev bilgisayarınızda görebilirsiniz.

Endüstri Uygulaması Uzak Masaüstü Servisi

RDS, BT altyapısının yönetimi için birden fazla sektörde başarıyla uygulanmaktadır. Artık RDS, yeni uygulamalar veya güncellemelerden yararlanarak, pratik olarak ayrı bir işlem yapmadan tüm bilgisayarlara tek bir komutla kurulabilir. Ayrıca, etkilenen bilgisayara uzaktan erişerek birkaç bilgisayar sorunu tanımlanabilir ve hata ayıklanabilir.

Eğitim alanında da çeşitli eğitim kurumları öğrencilere uzaktan öğrenme seçeneği sunmak için RDS kullanmaktadır. Öğrenciler okullarında bir bilgisayara bağlanarak bir sunumu öğrenebilir, izleyebilir veya egzersiz yapabilirler.

RDS telekomünikasyon sektöründe de kullanılıyor. Bugünlerde bir çalışanın internet bağlantısı olan bir PC'ye erişimi olan herhangi bir yerden çalışabileceği çok sayıda telekomünikasyon fırsatı bulunmaktadır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Yüksek hızlı internet erişiminin kullanılabilirliği sayesinde artık uzaktan barındırılan yazılım uygulamalarınızı barındırabilirsiniz; bu, küresel işletmelerin herhangi bir BT uzmanı ve önemli bilgisayar bilgisine ihtiyaç duymadan paylaşılan uygulamalara kolayca erişmesini sağlayacaktır.

Uzak Masaüstü'nün avantajları:

1. Felaket Kurtarma: RDS'de hırsızlık veya felaketten veri kaybetme korkusu yoktur, çünkü tüm belgeler ve dosyalar güvenli veri merkezlerinde saklanır. Yazışmalarınızın güvenli ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için uzak masaüstünüze tüm bağlantılar şifrelenmiştir.

2. Her Yerden Çalışma Özgürlüğü: Bu sistem dizüstü bilgisayarınız veya bilgisayar sisteminizle birlikte hareket etmenize ve istediğiniz zaman, istediğiniz yerde kesintisiz çalışmanıza olanak sağlar.

3. Uygun Maliyetli: Bu uzak masaüstü sistemi, genellikle uzaktaki BT sistem paketiyle birlikte gelen Microsoft Office Suite'i satın alma maliyetinizi düşürür.

Uzak masaüstü hizmeti, birçok işletme için en popüler uzaktan yazılım hizmeti gereksinimlerinden biri olarak, aşağıdakileri de içeren bazı dezavantajlarla birlikte geliyor:

1. Güçlü RDS Gerekli: Uzak masaüstü servisi, tüm bağlantıları izleyebilecek kadar güçlü olmalıdır. Birkaç bilgisayar merkezi bir RDS üzerinden izlenir, bu nedenle RDS kapasitesinin birden fazla bilgisayar sisteminin işlevsel yükünü alabilecek kadar güçlü olması gerekir, aksi halde tüm kurulum haywire gidebilir.

2. RDS İzleme Gerekli: Uzak masaüstü servisi, kesinti süresi için önde gelen risk kaynağıdır. Bir RDS izleme sistemi mevcut değilse, uzak masaüstü servisi başarısız olursa, tüm sistem çökecektir.

3. Güvenilir Ağ Gerekli: Sistemin performansı tamamen ağın güvenilirliğinden de etkilenir. Uzak masaüstü servis ağı rahatsız edici ise, tüm sistem çökecektir.

4. Gerekli Ağda Doğru Ayarlama: Ağ, yalnızca uzak masaüstü hizmetleri kurulduğunda tıkanıklık olmamasını sağlamak için uygun şekilde ayarlanmalı ve boyutlandırılmalıdır.

5. Bilgili Yönetici: Yöneticinin yetenekli olması ve çalışma saatlerinde gerekli bilgiye sahip olması ve hazır olması gerekir.

Uzak Masaüstü Hizmetleri İzleme

Yukarıdaki faydalar ve dezavantajlar göz önüne alındığında, işlevselliği, kullanılabilirliği, yanıt verebilirliği ve uygun performansı için RDS izleme sistemine sahip olmak oldukça zorunludur. Bu uzak masaüstü hizmetleri izleme sistemi, RDS'ye erişilen uygulamada herhangi bir soruna tanık olması durumunda, genellikle gerçek zamanlı bir uyarı oluşturur. Bu uyarı, BT uzmanlarının, son kullanıcıların sistemlerini kesintiye uğratmadan önce hatayı düzeltmesini sağlar.